Започва проверка на язовирите в Русенско по разпореждане на Орлин Пенков
Започва проверка на язовирите в Русенско по разпореждане на областния управител Орлин Пенков. Тя ще се проведе през следващата седмица, като за целта е сформирана междуведомствена комисия с представители на всички институции, имащи отношение по темата.
Основната задача на комисията е да обследва техническото и експлоатационното състояние на потенциално опасните водни обекти. Ще се извършват проверки за наличие на незаконни водовземания, постройки, огради и складирани материали в отточните дерета, както и за подприщващи съоръжения. При установяване на нарушения ще бъдат съставяни актове на собствениците.
Според последната проверка, извършена през миналата година, всички язовири в Русенско са в добро експлоатационно състояние и няма засечени незаконни строежи или съоръжения, които да затрудняват функционирането им. Три от общо 14 водоема са напълно източени и не работят – в Каран Върбовка, Образцов чифлик и Борово, като язовирът в Борово е в процес на ремонт.
Най-големите язовири в региона – „Бойка“, „Баниска“ и „Николово“ – са запълнени съответно на 16%, 40% и 35%. Подобни проверки в Русенско се извършват ежегодно.