Аржентинска делегация в Русенския университет
На 4 юни 2026 г. Русенският университет беше домакин на аржентинска делегация, която участва в обсъждане с ръководството на университета и проведе семинар на тема „Технологии и техника за безорно земеделие и следприбираща обработка“. Организирано съвместно с Посолството на Аржентина в България, събитието привлече внимание към иновациите в земеделието.
Сред посрещачите на гостите се откроиха ректорът проф. д-р Десислава Атанасова, академик Христо Белоев, както и заместник-ректорите проф. д-р Даниел Братанов и доц. д-р Галина Иванова. Присъстваше и доц. д-р Калоян Стоянов, декан на Аграрно-индустриалния факултет.
Сътрудничество в областта на земеделските технологии
Аржентинската делегация включваше значими представители като Марсело Торес, Леандро Кардосу, Марко Стиусо и Хуан Игнасио Камио Бавасо. Те обсъдиха перспективите за сътрудничество между Русенския университет и аржентински институции в научноизследователската и образователната сфера.
По време на срещата ректорът Атанасова подчерта значимостта на международните партньорства, докато академик Белоев акцентира на традициите на университета в аграрната техника и системите за минимална обработка на почвата.
Семинар на тема „Безорно земеделие“
В Канев център беше организиран семинар на тема безорно земеделие. Програмата включваше технически презентации за концепциите на безорното земеделие, представени от представители като Марко Стиусо и Марсело Торес. Леандро Кардосу представи иновации за подобряване на ефективността в следприбиращите процеси.
Събитието включи сесии за въпроси и отговори, предоставящи площадка за обмен на практики между български и аржентински експерти в агротехнологиите.