Подписване на стратегическо сътрудничество
Русенският университет и Българската академия на науките (БАН) подписаха съвместно споразумение на 4 юни 2026 г. С този акт, ректорът на университета проф. д-р Десислава Атанасова и председателят на БАН, член-кореспондент проф. Евелина Славчева, официализираха партньорството си.
Събитието беше уважено от академик Христо Белоев, който заема позициите на почетен ректор и председател на Общото събрание на университета. До него се наредиха и зам.-ректорите проф. д-р Даниел Братанов и доц. д-р Галина Иванова.
Цели и приоритети на новото партньорство
Меморандумът има за цел да задълбочи сътрудничеството, като подсили стратегическото партньорство в областта на науката и образованието. Това включва развитие за младите изследователи и учени чрез съвместни инициативи.
След подписването започна научна конференция, озаглавена „Дунавски мостове – наука и иновации за интегриран Дунавски регион“ в Русе. Целта е двете институции да обединят усилия за обучение и развитие на младите учени, докторанти и постдокторанти.
Планирани инициативи и съвместни проекти
Конкретните дейности в меморандума предвиждат съвместни изследователски проекти и образователни инициативи. Специален акцент е поставен на семинари и научни форуми, както и на създаването на продуктивна среда за младите талантливи хора.
Според договора, двете организации ще сътрудничат в управлението на качеството в науката и образованието, включително и чрез споделяне на различни ресурси и библиотечни данни.
Предприети действия и бъдещи планове
Споразумението, което има срок от пет години, подпечатва вярност към дългогодишното сътрудничество между университета и БАН, предлагайки нови възможности за развитие в националното и европейското академично пространство.