14:32:54 06.06.2026
Ruse: 27.6°C weather-icon
Водещи новини:
ruse365.com Новините от Русе и региона
Първият щаб за пожарна безопасност в град Русе

Първи щаб за пожарна безопасност в Русе

Снимка/Снимки: Община Русе

Първият щаб за пожарна безопасност в община Русе

Кметът на Русе, Пенчо Милков, свика първото заседание на щаб за пожарна безопасност в зала „Свети Георги“. Заседанието имаше за цел да подобри координацията и готовността на институциите за действия при пожари в горските, защитените територии и земеделските земи.

Зам.-кметовете Димитър Недев и Никола Лазаров, както и кметове на населени места в общината, представители на различни държавни и общински институции, и експерти по противопожарна безопасност участваха активно в срещата. Те обсъдиха подготовката на институциите за предстоящия пожароопасен сезон и необходимите мерки за предотвратяване и овладяване на огнените стихии.

Координиране на превантивните мерки в Русе

Директорът на дирекция „Обществен ред и сигурност“ Георги Игнатов представи заповедта за обявяване на пожароопасния сезон в региона. Представители от Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ занимаха участниците с критичните зони и рискови точки, определени на база извършените анализи. Основните превантивни мерки включват почистване на нерегламентирани сметища, разчистване на труднодостъпни терени и обслужване на съществуващите съоръжения.

Възможностите за използване на видеонаблюдение и дронове за ранно откриване на дим и потенциални огнища също бяха разисквани. Кметът Пенчо Милков подчерта, че превенцията е най-силното оръжие срещу пожарите. С приоритет е бързото реагиране и защита на живота и имуществото на гражданите, за което е необходимо безупречна координация между всички участници в процеса.

Заседанието – стъпка към повишаване на готовността

Община Русе продължава да работи в тясно сътрудничество с компетентните институции с цел подобряване на ефективността при реакция в кризисни ситуации. В рамките на заседанието бяха набелязани мерки за подобряване на комуникацията между институциите и повишаване на информираността на населението, за да се обезпечи по-добра готовност при възникване на пожари.