България и Полша обсъждат продължението на ОСП
Общата селскостопанска политика (ОСП) е в центъра на вниманието на България и Полша, които обсъдиха необходимостта тя да остане независима и финансирана самостоятелно след 2027 г. Това бе потвърдено на среща между заместник-министърът на земеделието и храните Красимир Чакъров и полският държавен секретар Яцек Черняк в Министерството на земеделието.
По време на разговора, Чакъров подчерта ползотворните отношения между България и Полша в аграрната сфера. Основният фокус бе поставен върху бъдещето на ОСП и многогодишната финансова рамка на ЕС.
Стратегия за бъдещата ОСП
Заместник-министър Чакъров изрази позиция, че за България е от критично значение ОСП да остане политика с два основни стълба и да има стабилно финансиране, както досега. Освен това, акцентира върху необходимостта от пълна външна конвергенция на директните плащания и значимото финансиране за селските райони, следвайки правилото N+3.
Темата за привличането на млади земеделци бе също сред основните акценти. Поради сходни предизвикателства, България и Полша поставят акцент върху нуждата от подкрепа за младите фермери с по-гъвкави условия за финансова помощ.
Икономически отношения и предизвикателства
При обсъждането на търговския обмен между двете държави, акцент бе поставен върху значението на Полша за българския аграрен сектор. Чакъров сподели, че полско-българският аграрен стокообмен представлява между 4 и 5% от общия стокообмен на България.
Черняк от своя страна изрази, че двете страни споделят общи виждания по ключови теми, свързани с гарантирането на конкурентоспособността и сигурността на европейските производители, като същевременно се справят с предизвикателства като климатични промени и нарастващи производствени разходи.