На 27 май отбелязваме Световния ден на спешната медицинска помощ. Ден, в който изразяваме своята признателност към лекарите, парамедиците, медицинските сестри, фелдшерите и шофьорите на линейки.
На тази дата през 1994 г. в Белгия се ражда идеята за обединяване на европейските усилия в тази сфера. Тогава група визионери поставят началото на организираното признаване на спешната медицина като отделна, самостоятелна и високоспециализирана медицинска дисциплина в Европа.
Любопитен повод за гордост е, че България реагира светкавично на тази световна тенденция. Още през същата 1994 година страната ни става една от първите пет държави на Стария континент, които официално определят „Спешна медицина“ като отделна лекарска специалност.
Честит празник на служителите в Спешна помощ в България! Нека професионализмът и отдадеността им продължават да бъдат гарант за сигурността и здравето на обществото.