24 май събра хиляди на шествие и концерт в Русе
24 май в Русе бе отбелязан с празнично шествие и концерт пред сградата на Общината по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Хиляди ученици, учители, културни дейци и граждани изпълниха централната част на града и отдадоха почит към делото на просветителите и съвременните будители.
- Снимка: Ruse365
- Снимка: Ruse365
- Снимка: Ruse365
Празничното шествие премина през центъра на Русе
Точно в 10:30 часа започна традиционното шествие на русенските учебни заведения, организирано в два лъча. Първият тръгна от СУ „Христо Ботев“, воден от барабанчици на НУИ „Проф. Веселин Стоянов“, следвани от знаменни групи и училищни блокове от западната част на площад „Свобода“.
Вторият лъч потегли от ПГДВА „Йосиф Вондрак“ с участието на Общинския духов оркестър, знаменни групи и училища от източната част на централния площад. Двете шествия преминаха по ул. „Александровска“ и се събраха пред сградата на Община Русе под аплодисментите на стотици граждани.
На събитието присъстваха кметът Пенчо Милков, заместник-кметовете Енчо Енчев, Димитър Недев, Никола Лазаров и Здравка Великова, председателят на Общинския съвет акад. Христо Белоев, началникът на РУО – Русе д-р Росица Георгиева, народни представители и представители на синдикалните организации в училищното образование.
Детски и младежки формации участваха в концерта
След шествието пред сградата на Общината започна празничен концерт с участието на формации от Общинския детски център за култура и изкуство, Общинския младежки дом и Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“.
На сцената се изявиха театрална работилничка „Сладурите“, хор „Дунавски вълни“, хор „Св. Георги Победоносец“ и Общинският духов оркестър. Освен това публиката аплодира солисти от студио „Икономов“, вокална група „Слънце“, ученици от специалност „Класически балет“ при НУИ „Проф. Веселин Стоянов“, както и танцьорите от клуб „Настроение“.
Финал на празничната програма постави Детско-юношеският фолклорен ансамбъл „Зорница“. Водещи на концерта бяха актьорите от Държавен куклен театър Йоланда Димова и Димитър Пишев.


